Prekursorzy reguł i praktyk Kampanii wyborczych...
Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych trwa non-stop. Wybory odbywają się często, bo co dwa lata, a więc jest to czas za krótki, aby wyborcy mogli zapomnieć o potknięciach kongresmanów z początku kadencji podczas następnych wyborów, zatem kandydaci muszą nieustannie dbać o swój wizerunek. Istotny w kampanii jest także dzień samych wyborów, ponieważ w Stanach Zjednoczonych nie obowiązuje cisza wyborcza.
Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest podstawowym źródłem prawa regulującym zagadnienia powoływania Senatu. Stanowi ona, że Izba ta będzie składać się senatorów po dwóch z każdego stanu wybieranych przez jego mieszkańców na 6 lat. Stosownie do postanowień Art. 1 par. 3 konstytucji , co 2 lata wybie-rana jest 1/3 składu Senatu. Wyborcy w każdym stanie powinni odpowiadać takim samym wymaganiom prawa wyborczego, jak wyborcy uczestniczący w wyborach liczniejszej izby legislatury stanowej, co oznacza dopuszczenie zróżnicowania rozwiązań stosowanych w tym zak-resie w poszczególnych stanach.
Kampania wyborcza do Senatu może być finansowana z trzech źródeł, do których należą: wpłaty indywidua-ne, w tym również dokonywane przez kandydata, wpłaty pochodzące od stanowych i krajowych organizacji partyj-nych, wpłaty dokonywane przez komitety działalności politycznej.
Wybory do Senatu mają charakter stałego procesu Poli-tycznego, w którym zdobywanie głosów wyborców i pozys-kiwanie funduszy na zdobywanie głosów przez Kandyda-tów, uzupełniają się i przenikają się tworząc specyfik-czeną formę demokracji przedstawicielskiej. Wybory do Senatu odbywają się w stałych terminach i nie mogą wiązać się z ryzykiem rządowym lub z utratą poparcia społecznego partii będącej u władzy. W rezultacie nie SA one skoncentrowane wokół zasadniczych kwestii programowych i nie dotyczą ideologicznych sporów międzypartyjnych, ale niekiedy stanowią przede wszystkim rodzaj referendum, którego przedmiotem jest poparcie dla sposobu działania polityka piastującego mandat senatorski. W wyborach wygrywają na ogół ci, którzy sprawują już mandat senator. Jeśli senator postanowi ubiegac się o ponowny wybór to jego partia z reguły nie będzie w stanie pokrzyżować mu tych planów, co ogranicza wpływ władz partyjnych na proces wyborczy. Ograniczeniu temu sprzyja przede wszystkim większościowy system wyborczy, który nadaje wyborom spersonalizowany charakter.
Autor: Vasco Furede
Dodaj komentarz